Piknik strażacki

Komenda Miejska Państwowej Straży w Opolu, Urząd Miasta Opola oraz strażacy ochotnicy zorganizowali w dniach 11 i 12 maja, na opolskim rynku edukacyjny piknik strażacki.

W ramach wydarzenia przygotowano mnóstwo zabaw oraz edukacji dla całych rodzin. Strażacy uczyli się jak udzielać pomocy osobom, które zostały poszkodowane w pożarach oraz wypadkach drogowych. Można się było dowiedzieć jak ocenić stan poszkodowanego, a także jak radzić sobie z pierwszą pomocą (w tym jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem półautomatycznego defibrylatora zewnętrznego).

Podczas pikniku można było się nauczyć  jak powstają trujące gazy pożarowe i jak zachować się podczas narażenia na niebezpieczeństwo zatrucia. Dla najmłodszych, chcących poczuć się jak strażacy czekał namiot symulujący warunki podczas pożaru wewnątrz budynku.

Młodzi adepci pożarnictwa mogli założyć mundur i zmierzyć się na torze sprawnościowym. Wykonywane na torze zadania przypominały wyzwania, którym na co dzień stawiają czoła strażacy podczas służby.

Młodzież i dorośli lubiący wysiłek mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej i drabince linowej.

About the author: gdomaracki